Az előző posztban igértem, hogy a látott virágokról ebben a bejegyzésben írok pár mondatot. Alig értük el a település határát Antal máris felhívta a figyelmünket egy nagy virágcsoportra a földút mellett. Egy legalább 100-150 virágból álló csodálatos dunai szegfű csoportosulást láthattunk.
Dunai szegfű |
A környék egyik legjelentősebb telepénél álltunk. Az ország középső és északkeleti részén jóval gyakoribb ez a védett szegfűfaj mint másutt és korábbi túráim során már többször láttam egy-egy ilyen virágot, de ekkora csoportban még soha.
Dunai szegfű |
Az ösvény innen már hamarosan bevezetett a sűrű erdőbe. A magas fák koronája itt bizony már erősen megszűrte a beeső fény mennyiségét. Egyre "jobbak" voltak a közeli virágfotózáshoz a körülmények. Fel-feltámdó szél, kevés fény. A térségben tavasszal több mint két hónapig nem volt csapadék és ez bizony erősen rányomta a bélyegét az erdei képre. Sokszor úgy éreztük, hogy egy őszi erdőben sétálunk. Az ösvény melletti avarban egyszer csak a vezetőnk meglátta az első orchideát. Egy széleslevelű nőszőfűt.
Széleslevelű nőszőfű |
Ugyan nem láthattuk teljes pompájában az említett előzmények miatt, de mi örültünk, hogy máris sikerült találni egy példányt. Figyelmesen haladtunk és hamarosan egy újabb példányt sikerült lencsevégre kapnunk.
Széleslevelű nőszőfű |
Természetesen Magyarországon minden orchidea faj védettséget élvez. Antal nyakában egy GPS készülék lógott és tudta a fellelhető nagyobb telepek koordinátáit. Előző nap felderítette az egyik ilyen területet és sajnálattal látta, hogy a mostoha időjárás miatt ott ki sem keltek a nőszőfüvek. Ezért célirányosan belevettük magunkat a rengetegbe, hogy megtaláljunk egy másik ilyen területet. Itt ibolyás nőszőfüveket láthattunk, de alig pár példány kelt ki. Földbeszúrt kis faágakkal jelöltük meg őket, nehogy valaki eltapossa a nehezen megtalált példányt és már kattogtak is a gépek.
Ibolyás nőszőfű |
Ibolyás nőszőfű |
Miután végeztünk a fotózással indultunk is tovább a csúcsra. Helyenként - ahol még zöld volt az aljnövényzet - jópofa kis pirosas-zöldes bogyós "buzogányokat" figyelhettünk meg. Ez volt a kontyvirág termése.
A kontyvirág termése |
Mérgező növény! Nagyon érdekes ennek a virágnak a megporzása. Dögszagot áraszt és ezzel odacsalogatja a legyeket. A buroklevél csúszós felületén megcsúsznak és csapdába esnek. A vergődésükkel porozzák meg a virágot. Ezután a buroklevél belső felületén lévő szőrök lesimulnak és a rovar kiszabadul. Mire nem képes a természet!
A kilátó megtekintése után egy másik másik ösvényen kezdtünk ereszkedni. Rögtön az ösvény mellett egy meglehetősen nagy fehér virágokkal borított bokros részt láthattunk.
Farkasölő sisakvirág |
Ez volt a farkasölő sisakvirág, amely védett és mérgező növény. Nevét a virág alakjáról kapta. Megtudtuk, hogy a II. világháború idején a német tisztek is "használták". Elfogásuk esetén a körmük alá dörzsölték és a későbbi büntetés elkerülése végett inkább e virág mérgező hatásának segítségével mentek a túlvilágra. A farkasölő név pedig valószínűleg onnan ered, hogy régen a kihelyezett vadcsapdák szélét is bedörzsölték vele ami aztán hatott az elfogott vadállatra.
Ereszkedés közben az egyik túrázó egy érdekes növényre hívta fel Antal figyelmét. Ő természetesen azonnal tudta, hogy mi az. Hosszúlevelű búvákfüvet láthattunk és ezt még Ő is hosszasan figyelte.
Hosszúlevelű búvákfű |
Elmondása szerint korábban még Ő sem látott élőben ilyen csoportot. A kevés fény és a szél miatt bizony nagyon magas ISO-t kellett használni. Tudom ezért sajnos kissé zajosak a képek, de dokumentációnak talán megfelelnek.
Hosszúlevelű búvákfű |
Már majdnem elértük az előző posztban bemutatott gondozott tisztást amikor hirtelen - az ösvényt elhagyva - ismét bekanyarodtunk a sűrűbe. 3-4 szinte "terepszínű" kis növényt mutatott meg nekünk a vezetőnk. Ez volt a fenyőspárga.
Fenyőspárga |
Ez egy korhadéklakó faj és a talajban élő gombák segítségével állítanak elő tápanyagot. Kis termetű és szinte észrevétlen a talajon, tényleg "terepszínű". Kiértünk az erdőből. Az ösvény mellett tömegesen virágzott a kéküstökű csormolya.
Kéküstökű csormolya |
Nagyon mutatós kis virág, de van ám egy kis csalás is benne! Színes murvalevelei miatt úgy tűnik mintha a virág kék színű lenne. Mint élősködő növény a vizet a gazdanövénytől szívja el. Korábban már írtam a mezei katángról. A július első két hetében uralkodó hőség bizony megviselte ezeket a növényeket is. A hónap második felében leesett csapadéktól viszont megint harsány kék színben pompáztak.
Mezei katáng |
Természetesen ennél jóval több fajt láthattunk, de próbáltam az érdekesebbeket kiválogatni. Halász Antalnak ezúton is köszönjük a szakszerű vezetést és a túrát, további jó munkát kívánva!
Számomra mindig hihetetlen, hogy mennyi fajta virág létezik! Szépek a képek, megint bővültek botanikai ismereteim! :)
VálaszTörlésNagyon szép képekkel illusztráltad a bejegyzést, sok új, eddig általam sosem látott virágot mutattál. Kösz.
VálaszTörlésNagyon jó, hogy a képekhez szöveg is van. Köszönöm
VálaszTörlésKöszönöm Mr és örülök!
VálaszTörlésHa rászánod majd magad Endre a kirándulásra akkor Te is láthatod majd élőben őket. Úgy még szebbek :)
VálaszTörlésKedves utasb! Üdvözöllek a blogon. Örülök, hogy tetszett. Köszönöm a látogatást és a hozzászólást. Ha időd engedi nézz be máskor is, érdekes helyekről fogok írni a következő posztokban is :) Üdv
VálaszTörlésNagyon jó a túra leírás és a fotók is igazán szépek. Mennyi számomra ismeretlen növény mellett megyek el egy túrázás során...
VálaszTörlésKöszi Gábor. Ezzel én is így vagyok. :)Szombaton is nyomtam egy növény fotóstúrát és bizony egy-két növényt most is keresnem kell majd a határozóban...
VálaszTörlés